Kontakt
ul. Åšmidowicza 69
81-127 Gdynia
Â
Kierownik dziekanatu
tel.: 261 262 794, 261 262 752
fax.: (58) 625 38 83
Â
Dziekanat
tel.: 261 262 610
Â
Prodziekan
ds. kształcenia i studenckich
tel.: 261 262 877
Â
KEJP - zakres działalności
Akademia Marynarki Wojennej jest kolejną polską wyższą uczelnią morską, która w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęła proces przygotowywania kadr dla floty handlowej i szkolenia personelu dla gospodarki morskiej, poprzez szkolenie hydrografów, obsługi systemu GMDSS, szkolenia kadr z zakresu zarządzania, szkolenia ratowniczego, przeciwpożarowego, obsługi systemu VTS, itp. Akademia Marynarki Wojennej włączyła się do szkolenia studentów systemem studiów dziennych i zaocznych z zakresu nawigacji i eksploatacji urządzeń pokładowych.
Utworzenie, na mocy Uchwały Senatu AMW Nr 35/2008, z dniem 1 września 2008 roku Katedry Eksploatacji Jednostki Pływającej jest odpowiedzią uczelni na wzrastające zapotrzebowanie na kadry dla szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Katedra Eksploatacji Jednostki Pływającej jest komórką organizacyjną Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego właściwą do kształcenia w zakresie przedmiotów objętych planem nauczania, na studiach dziennych wojskowych i cywilnych w systemie studiów dziennych i zaocznych.
Po utworzeniu, na mocy uchwały Senatu AMW Nr 37/2008, powołano na stanowisko kierownika Katedry Eksploatacji Jednostki Pływającej byłego wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni prof. zw. dr kpt. ż. w. Daniela Dudę. W katedrze zatrudniono pracowników posiadający najwyższe cywilne kwalifikacje morskie, oficerów Marynarki Wojennej z uprawnieniami do dowodzenia okrętami oraz pracowników technicznych.
Katedra Eksploatacji Jednostki Pływającej prowadzi zajęcia dydaktyczne objęte konwencją STCW 78/95 dla podchorążych i studentów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Katedra realizuje zajęcia na studiach dziennych i zaocznych. Działalność dydaktyczna objęta jest zarządzeniami Ministra Obrony Narodowej i postanowieniami międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht z 1978/95 (STCW 78/95 z późn. zm.), ustawą z dn. 18 sierpnia 2011 o bezpieczeństwie morskim, rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2013 roku w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy, a także innymi aktami wynikającymi z bieżącego zapotrzebowania i wymagań certyfikacji Administracji Morskiej.
Akademia Marynarki Wojennej posiada aktualne Certyfikaty Uznania, nadające uprawnienia do szkolenia kadr morskich, wydane przez Ministra odpowiedzialnego za gospodarkę morską. W Uczelni został udokumentowany, wdrożony i jest utrzymywany System Zarządzania Jakością zgodny z wymogami międzynarodowej normy ISO 9001:2008. Należy zaznaczyć, że skuteczność i efektywność systemu zarządzania jakością jest nieustannie doskonalona – w odniesieniu do wymagań i oczekiwań Klientów (krajowych i zagranicznych) oraz wymagań wynikających z przepisów prawa. Katedra powołana jest do prowadzenia działalności naukowo-badawczej w szczególności wynikającej z potrzeb gospodarki morskiej i Marynarki Wojennej w następujących zakresach:
- budowy i stateczność jednostki pływającej (okrętów i jednostek handlowych),
- eksploatacji technicznych środków transportu,
- bezpieczeństwa eksploatacji statku w obszarach morskich,
- systemów monitorowania żeglugi i wymiany informacji bezpieczeństwa,
- systemów bezpieczeństwa i ochrony żeglugi,
- zarządzania bezpieczeństwem morskim,
- manewrowania jednostką pływającą i MPDM,
- prawa morskiego,
- przewozów morskich,
- operacji przeładunkowych,
- systemów transportowych,
- zarzÄ…dzania systemami transportowymi,
- ekonomiki transportu morskiego,
- ochrony statku i obiektów portowych,
- wiedzy okrętowej,
- ratownictwa morskiego,
- procedur ratownictwa MW,
- bezpieczeństwa statku,
- zarzÄ…dzania statkiem,
- obrony przeciwawaryjnej.
Â
Katedra Eksploatacji Jednostki Pływającej na kierunku nawigacja prowadzi specjalności:
- eksploatacja statku handlowego,
- zarządzanie bezpieczeństwem morskim.